Kolik stojí provoz eshopu?

Na tento post mě přivedla spousta aukcí na Webtrhu, ve kterých se prodávají eshopy v různém stádiu vývoje. Někdy člověk žasne nad neuvěřitelnou drzostí několik jedinců, kteří si na tom postavili podnikání. Nainstalují open source eshop, nejčastěji Prestashop, trochu ho upraví a rázem je z toho předpřipravený eshop těsně před spuštěním za 5000,-Kč a výše. Rovněž je možné koupit eshopy na bázi dropshippingu či přeposílání objednávek. Ale vědí vůbec ti kupující kolik stojí eshop úsilí a peněz?

Mám za sebou zkušenost, že jsem zkoušel najít pro sebe tzv. přeposílače objednávek. Jsou lidé, kteří tvrdí, že je to moderní a progresivní způsob podnikání. Ano v teoretické rovině možná. V praxi to ti človíčci, kteří vidí jen kolik budou mít obrat a z toho plynoucí provize, vůbec nezvládají.Jejich eshopy se neumisťují na žádných slušných výsledcích, prostě nejsou vidět.

Oni žijí v představě, že stačí mít eshop naplněný zbožím, pochopitelně z mého xml feedu, přeci to nebudou dělat ručně  a k tomu stačí udělat registraci do katalogů.  A očekávají zázrak. Ten ale nepřijde.

Pak si člověk vyposlechne něco o tom, že má špatně prodejné zboží a za pár dní vidí „partnerský“ eshop v prodeji za 10.000,-kč s tím, že je zavedený se stabilními výsledky. 🙂 No z toho já jsem pochopil, že tudy cesta nevede.

S tím souvisí kolik vlastně mě osobně stojí provoz eshopu. Zamyslel jsem se a začal počítat. A tady je kalkulace (měsíční):

  1. Eshopové řešení – 150,- kč měsíčně. Tady je to těžká pohoda, oproti provozovatelům, kteří jedou na jiném systému. Ceny pak jsou zhruba od 400 – 2800,- Kč za měsíc
  2. 300,- Kč za domény a jejich provoz. Míňeno měsíčně za všechny minisites, které mám.
  3. 600 – 900,- Kč – PR články na tématicky spřízněných webech.
  4. 1200,– Kč nákup reklamních a zpětných odkazů
  5. 1500,- Kč – PPC kampaně (sklik, etarget, adwords, monitor, heureka)
  6. 500 – 1000,- Kč – poplatky za grafika či programátora pokud někde něco potřebuji upravit (nemyslím teď eshop)
  7. 9000,- Kč – denně cca 3 hodiny mojí práce. Ty jsem si ohodnotil dumpingovou cenou 100,-Kč/ hod.  (zahrnuje focení, úpravy a vše spojené s každodenní údržbou)

Takže pokud to tak od oka sečtu dojdu na částku cca 13.000,- Kč měsíčně. Tedy pokud si do toho započítám i svou vlastní práci. Což bych měl, neboť je to legitimní položka.

Pokud se na to člověk podívá, je mu jasné, že nikdy za žádných okolností přeposílač objednávek nemá šanci. Prostě proto, že na to nemá a nikdy na to vydělat z 13% provize vydělat nemůže.

Srpen 1, 2010

Štítky: , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *