Hodnocení eshopů – Heuréka vs Zboží

Každý kdo má na svém eshopu aktivovanou službu Ověřeno zákazníky ví, jak je těžké si udržet dobré hodnocení. V podstatě se dá říci, že našim zákazníkům nosíme modré z nebe, jen abychom obdrželi kvalitní hodnocení. 🙂 Heuréka má tuto službu opravdu dobře pojištěnou proti tomu, aby se hodnocení nedalo jen tak falšovat. Což je dobře.  Proto když člověk vyhraje hodnocení shop roku na základě tohoto hodnocení, je to důvod být patřičně hrdý. V loňském roce to například z komunity na systému eshop-rychle vyhrál kolega, který provozuje shop znackoveoleje.cz.

Proto jsem se zájmem očekával podobnou službu, kterou spustil portál zbozi.cz. Včera jsem si procházel obchody, které již nějaké hodnocení na tomto portálu získali. Nechci tady spekulovat nakolik je to hodnocení objektivní, vzhledek tomu, že hodnocení může udělit každý, kdo jde takříkajíc kolem.

Úmyslně jsem zkusil udělit hodnocení eshopu mall.cz. Očekával jsem nějakou pojistku proti vložení podvodného hodnocení, ale nic takového nenastalo. Stačí pokud se přihlásíte pod emailem, který musí být založený na Seznamu a odškrtnete prohlašení, že Vámi vyplněné údaje jsou pravdivé. Což mě doslova šokovalo. Pochopitelně jsem obchodu mall.cz udělil hodnocení v duchu těch, které tam již měl (tedy pozitivní) a odeslal. Okamžitě se moje hodnocení začalo zobrazovat.

Pokud bude tento systém i nadále v této podobě, tak asi není lepší nástroj na pomlouvání vlastní konkurence. A protože jsme v Čechách, tak okamžitě jsem si řekl, že to nebude dlouho trvat a s těmito hodnoceními se začne obchodovat. Již se čile ve světě obchoduje s prokliky na tlačítko Google+, tak proč si nekoupit i dobré hodnocení? Není to tak dlouho, co jsem na nějakém blogu četl, že se tam někdo chlubil tím, že má aktivních 1000 účtů na Twitteru. Pokud je někdo znalý v oblasti proxy adres, asi pro něho nebude příliš složité si na Seznamu založit několik desítek emailů a následně začít vydělávat.

Vůbec si nedovoluji odhadnout kolik by jedno hodnocení mohlo stát. Ale protože vím, jak je docela těžké hodnocení získat (uděluje nám ho tak 10% zákazníků), tak výsledná cena by mohla být pro takového podvodníka celkem příznivá. A nepochybuji, že bude po takových nabídkách poptávka.

Celkově to je pro mě zklamání. Jakékoli hodnocení by mělo být transparentní a udělovat by ho měli lidé, kteří k danému obchodu mají nějaký vztah. Možnost udělit hodnocení jen na základě vytvořeného emailu u Seznamu je netransparentní a svádí k výše popsanému podvodnému jednání.

EDIT: v podmínkách pro udělení hodnocení se píše, že tuto možnost mají pouze ti, kteří na eshopu nakoupili na základě příchodu přes zbozi.cz. Opravdu jsem ale v poslednich několika letech v eshopu mall.cz nenakupoval. Pokud vůbec jsem v něm vůbec kdy nakupoval. Projel jsem si celou poštu a nikde jsem nic nenašel.

EDIT2: tak nakupovala v něm moje manželka před 10 měsíci. Což by určitě němělo býti důvodem k povolení udělení hodnocení, zvlášť pokud jsem hodnocení udělil ze svého emailu.

EDIT3: moje hodnocení se stále zobrazuje, takže zpětně nedochází k nějakému mazání fake hodnocení

Uvítal bych kdyby někdo také zkusil hodnocení udělit a následně se zde podělil o svoje poznatky. Děkuji. 🙂

 

Červenec 23, 2011

Štítky: , , ,
 • Vyzkoušeno. Hodnotil jsem taky shop, kde jsem v životě nenakupoval a ani moje přítelkyně. Hodnocení normálně prošlo a zobrazuje se. Hodnotil jsem Obchodní-dům.cz.
  Taky to nechápu proč to takto zavedli aniž to domysleli. Mohli si vzít příklad už ze zmiňované Heureky, kde to mají si myslím dobře udělané.
  Mohli se domluvit přímo s Heurekou a přebírat hodnocení od nich a nebo to udělat podobně.
  Uvidíme časem jak to dopadne. Osobně jsem ještě nikde neviděl žádný inzerát typu zvednutí kladného hodnocení na zbozi.cz.

 • Tak za 1. je to smutný příběh pokud to v mém případě nebyla výjimka a jde to vkládat jak se komu zlíbí! A za 2. taky jsem to ještě nikde neviděl, ale nepochybuji, že pokud se ten systém nezmění, že se s tím nezačne kšeftovat. Já teď předpovídám budoucnost. 🙂

 • Opravdu že jo! žádná kontrola! Hodnotil jsem nekonkurenční obchod Šperky MHM i když jsem zde nikdy nenakupoval a ono mě to pustilo dál! To bude podvodů…

 • to vazne povazujes hodotenia na heureke za nepriestrelne ?
  Ved si tam urobim pozitivnych hodnoteni kolko len chcem

  • Já jsem zase viděl, že jsou ze strany Heuréky tyto recenze mazány. Neříkám, že je to neprůstřelné, ale je to více transparentní než na zboží.

 • Na heuréce vám může dát kdokoliv negativních hodnocení kolik chce, nehledě na to, že vás může pod různými nicky pomlouvat i v diskuzi. Trvdit, že to mají lépe ošetřené než zbozi je nesmysl.

 • Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *